מחלקת עירובין

כשהוקם בד”ץ “שארית ישראל” ע”י גדולי ישראל זצוק”ל, המטרה היתה לא רק כשרות בתחום המזון אלא אף הקמת מעטפת קהילתית-רוחנית שתספק לציבור בני ושומרי התורה את כלל הצרכים הרוחניים הנצרכים להם בחיי היומיום. לצורך כך הוקמו בבד”ץ מחלקות שונות לנושאים הלכתיים מגוונים ובהם שעטנז, ציציות, סת”ם, עירובין ועוד, כשהכל מאוגד תחת חותם הכשרות בד”ץ “שארית ישראל” ובהכוונת הגאונים חברי הבד”ץ שליט”א.

אחת מל”ט מלאכות שבת בשבת הינה מלאכת הוצאה מרשות לרשות. ישנם רבים המחמירים בדבר, אך רבים משלומי אמוני ישראל סומכים על מחיצות העירוב המותקנות סביב שכונת או עיר המגורים ומבטלות את האיסור על הוצאת חפצים בין בית מגורים שהוא רשות היחיד לרחוב שהוא רשות הרבים.

עירוב מהודר שמאפשר טלטול בשבת זקוק למומחיות רבה ולהבנה נרחבת ברזי ההלכה, משום שלעיתים הוא מצריך חשיבה יצירתית בשל מורכבות טופוגרפית והבנה ותקשורת עם אנשי המקצוע שיעשו הכל על הצד היותר טוב. בפועל, התקנת ותחזוקת העירוב דורשת ידע מקצועי והלכתי נרחב. על חוטי העירוב להיות מתוחים היטב בלא שיזוזו אף ברוח מצויה. בנוסף, חוטי העירוב יכולים להיקרע חלילה ויש לבדוק אותם באופן קבוע ולתחזק אותם מעת לעת, כדי שלא תיפגם שגרת החיים של התושבים בשבתות בכל הנוגע להוצאה ולטלטול חפצים כגון סידור או עגלת ילדים.

במחלקת עירובין בבד”ץ “שארית ישראל” פועלים מומחי העירוב הגדולים בתחומם, אשר מדריכים, מפקחים ומייעצים לתושבי יישובים, אתרי נופש, רבני שכונות ומועצות דתיות בערים גדולות, על הקמת ובניית העירוב ותחזוקתו השוטפת.

בנוסף, פועל במחלקת עירובין ‘מוקד עירובין’ טלפוני, בו ניתן בהכוונת רבני הבד”ץ שליט”א מענה לציבור השואלים מידי יום שישי בשאלות בנושאי עירובין ובהם בירורים על כשרות העירובין במקומות שונים, הכוונה להקמת עירוב כשר ועוד.

מידי שבוע יוצא לאור גליון ‘תיקוני עירובין’ ובו מובאים השאלות שהתקבלו במוקד וכן תגליות חשובות על בעיות בעירוב שהתגלו במקומות שונים, להזהיר את הציבור.

‘מוקד העירוב’ פועל כל העת לבדוק, לפקח ולתקן בעת הצורך את העירובין השונים. צוות מיוחד מסייר בכל מקום שצריך כשהוא דואג לתקינות וכשרות העירובין למען הציבור המקפיד על קלה כבחמורה.

unnamed (2)unnamed (2)
DSC_0395DSC_0395

עירוב שכונת הר נוף

עירוב שכונת רמת שלמה

מעונינים להצטרף לגלאט!

הצטרף לניוזלטר ‘גלאט’ – מדריך הכשרות החודשי מבד”ץ “שארית ישראל” במתכונת דיגיטלית ישירות אליכם למייל