בשורה לציבור המהדרין, נוכח המחסור הצפוי: מאות אלפי אתרוגים בפיקוח בד"ץ שארית ישראל, יגיעו בשבוע הקרוב לארץ

בשורה חשובה לציבור המדקדקין, לקראת חג הסוכות: בשבוע הקרוב יגיעו במשלוח מיוחד ממרוקו, מאות אלפי אתרוגים בפיקוח מיוחד של בד”ץ שארית ישראל בנושא השמיטה, זאת לאחר שבעקבות המחסור הצפוי באתרוגים בשנת השמיטה, נערכו אתרוגי בנדיקט מבעוד מועד, לספק לציבור המהדרין אתרוגים מזן חזון איש ומזן מרוקאי, ובהידור מיוחד כאמור לשנת השבע.

יצוין, כי במהלך השנה האחרונה דנו חברי בד”ץ שארית ישראל בעניין גידול האתרוגים לקראת חג הסוכות הבעל”ט, ועל האפשרויות לספק לציבור המהדרין בכשרות אתרוגים ללא חשש שביעית. במסגרת הדיונים עלה נושא יבוא האתרוגים מחו”ל, במטרה לספק מענה לציבור המדקדקים בהלכות שביעית, החפץ להדר במצוות ארבעת המינים.

כידוע, בשנה זו, שנת השמיטה, יקפידו ציבור המדקדקין ליטול אתרוגים ללא חשש שביעית, והמגדלים מתריעים על מחסור חמור. בעקבות כך, יזמו ב’אתרוגי בענעדיקט’ יבוא של מאות אלפי אתרוגים מזן חזון איש, אשר נשתלו מעץ האתרוגים שגדל בחצר ביתו של מרן הגרמ”י לפקוביץ זצוק”ל, ושגדלו במדינת מרוקו, ועומדים בכשרות המהודרת של בד”ץ שארית ישראל, ללא חשש שביעית.

לאחר חודשים ארוכים במהלכם נבחנו האפשרויות השונות, יצא צוות בד”ץ ‘שארית ישראל’ ללוות ולפקח על תהליך הגידול של האתרוגים הנודעים בהידורם מבית ‘אתרוגי בענעדיקט’, הנמצא בימים אלו בתהליך אחרון, לקראת הבאתם לארץ. במשך שבועות ארוכים, שהה צוות ההשגחה והפיקוח בערי מרוקו, לעמוד מקרוב אחר גידול האתרוגים.

כמו כן, עמלו ב’אתרוגי בענדיקט’ על גידול מיוחד של אתרוגים מזן מרוקאי, הידועים בייחוסם ובגידולם המרהיב. במכתב מיוחד לציבור בני בתורה, שפורסם כבר בחודש אייר, כותב חבר הבד”צ הגר”צ וובר שליט”א, על המעלות המיוחדות באתרוגים הגדלים במטע של ‘אתרוגי בענעדיקט’: “אתרוגי מרוקו המיוחסים הבאים מהמטע של בענעדיקט שהם מהזן המרוקאי המקורי שנהגו להשתמש בהם גדולי ישראל במרוקו. וידוע לי שמרן הגרי”ש אלישיב זצוק”ל היה מברך על אתרוגים ממקום זה”. ומסיים הגר”צ ובר את מכתבו: “ולכן נראה שאפשר לסמוך שאתרוגים אלה כשרים למהדרין ואין לחוש שהם מורכבים”. הגר”צ ובר ביקש להדגיש, כי בעבר התעוררו מכשולות חמורים, גם באתרוגים שיבואו ממרוקו, ועל כן יש לרכוש אך ורק מאנשים נאמנים ובידוע שהם מפוקחים בנושא ערלה ובעיות נוספות המצריכות פיקוח הלכתי.

יצוין, כי על מנת לעמוד מקרוב ולפקח אחר כלל תהליכי הגידול שנעשים על פי כל דרישות ההלכה, ובהכוונת רבני בד”ץ שארית ישראל, הקימו ב’בענעדיקט אתרוגים’ בית אריזה ענק, בסמוך למטעי האתרוגים, לצד מתחם מיון גדול, למאות אלפי האתרוגים.

במהלך החודשים האחרונים, עלו מנהלי בית האריזה שע”י “אתרוגי בענעדיקט” להתייעצות עם מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט”א וכן אצל חברי הבד”צ שליט”א, והציגו בפניהם סקירה נרחבת על המאמצים הגדולים לספק אתרוגים מהודרים לציבור בני התורה בארץ ישראל. ב’אתרוגי בענעדיקט’ מציינים בהתרגשות, על ההתפעלות שאחזה את מרן הגרב”ד פוברסקי שליט”א, כאשר הציגו בפניו את האתרוגים המהודרים בכשרות המיוחדת של בד”ץ שארית ישראל.

במהלך הביקור בבתי גדולי ישראל וחברי הבד”צ שליט”א, הוצג בפניהם התהליך המקיף, שנעשה בתכלית הדקדוק עם פיקוח צמוד של משגיחים ורבנים, כדי שציבור בני התורה יוכל לברך על אתרוג מהודר ביופיו ובגידולו לצד כשרותו המהודרת.

“כשנתיים לפני שנת השמיטה, משצפינו את החוסר שיהיה באתרוגים, עשינו מאמצים עילאיים לטפל בנושא האתרוגים ממרוקו, ובעזרת ה’ נביא בשורה לציבור ונספק חלק מהביקושים” אומר הרב פנחס גרסטל שליט”א, מ’אתרוגי בענעדיקט’. “החידוש המיוחד שיש בשנה זו שישנם גם אתרוגי חזו”א שגדלו במרוקו, בכשרות המהודרת של בד”ץ שארית ישראל, ואתרוגים מרוקאים שעליהם התבטא חבר בד”ץ שארית ישראל הגר”צ ובר שליט”א שאפשר לסמוך שאתרוגים אלה כשרים למהדרין”.

מתי האתרוגים יגיעו לארץ?

הרב גרסטל: “המשלוח הראשון מגיע כבר בשבוע הקרוב לארץ, ומיד לאחר מכן יערכו צוות תלמידי חכמים מובהקים מיון מדוקדק וסגירה להולוגרמות”.

האם נערכתם לכמות הביקושים?

“עשינו מאמץ גדול, אך ברור שלא נצליח לעמוד בכל הביקושים. נעשה את כל מה שביכולתנו בכדי לספק את האתרוגים המהודרים להיכלי התורה, ולאחר שיגיעו האתרוגים לארץ, יפורסמו לציבור נקודות המכירה המיוחדות, זאת בכדי שציבור בני התורה המדקדקין בכשרות יוכל ליטול השנה ד’ מינים בהידור רב וללא כל חשש”.

מעונינים להצטרף לגלאט!

הצטרף לניוזלטר ‘גלאט’ – מדריך הכשרות החודשי מבד”ץ “שארית ישראל” במתכונת דיגיטלית ישירות אליכם למייל