כשחברי הבד"ץ התכנסו למושב בי"ד ב... מחסן ירקות

חברי בד”ץ “שארית ישראל” יצאו לסיור מקיף במחסן ‘ביכורי השדה’ שבדרום, לעקוב מקרוב אחר תנאי ההשגחה על הפירות והירקות בשנת השבע. במקום נערכה ישיבת בד”ץ מיוחדת נערכה בה דנו הרבנים הגאונים שליט”א בדרכי ההשגחה ובשורת שאלות הנוגעות למעשה בשמיטה.

רגעים מרגשים נרשמו ברחבת המחסן הענק, כאשר הרבנים הגאונים חברי הבד”ץ שליט”א: רבי יחיאל יוסף במברגר שליט”א, רבי צבי וובר שליט”א, רבי אברהם הכהן רובין שליט”א ורבי שבח צבי רוזנבלט שליט”א, יחד עם צוות המפקחים והמנכ”ל הרב משה מונטג, הגיעו למקום ונכנסו בשערי המחסן לשוח בדרכי ההשגחה והפיקוח הקפדני ב”ביכורי שדה”.

ככלל, חברי הבד”ץ שליט”א קבעו כלל זהב, כי אינם נותנים הכשר למקום עד שאחד הרבנים יורד אישית למקום ומוודא כי התנאים יכולים להתקיים באופן מלא וללא פשרות, ורק אז מפקחי הבד”ץ מקבלים גושפנקא לשאת ולתת במשא ומתן בגדרי ההשגחה.

כך, בזמן שמשגיחי בד”ץ “שארית ישראל” נמצאים בשטח, בשדות ובכרמים, בפרדסים ובבוסתנים שגיבורי הכוח נטשו או לחילופין בחברת בני דודנו הישמעאלים מגדלי יבולי נוכרים, הגיעו הרבנים הגאונים שליט”א לפקח במחסן הירקות המוגדר כ”מגדל הפיקוח” של הבד”ץ.

המפקח הרה”ג רבי נפתלי גוטליב שליט”א מוביל את הרבנים בסבך המדפים, ניכר שנהירין לו שבילי המחסן כשבילי בית חלקיה ישוב מגוריו. הוא פוסע בין שורות גוייבות מדיפות ריחות משכרים ועובר לצד תפוחי גרנד בוהקים, הוא עוקף מטען עגבניות ולימונים ומגיע לעמודים המזכירים בטונדות ביטחוניות. המעבר מוגבל לאדם בודד, ושני מחשבים עם סורקים תעשייתיים מותקנים לצדיהם.

מסביב השטח מגודר בגדר ביטחון. “נראה שהברחנו כרגע את הגבול”, מעיר אחד מחברי המשלחת בהלצה והרב גוטליב משיב ברצינות כי אכן חצינו כרגע את הגבול. מתברר כי שורות המדפים שעקפו זה עתה משמשות קניינים שונים בהם גם של בעלי היתר מכירה, ולכן בד”ץ “שארית ישראל” דרש חציצה מוחלטת, פיזית ומערכתית כדי למנוע חלילה מכשולות.

הרבנים עברו את הכניסה לעבר השטח המבודד, ומר אילן שבח מנכ”ל ביכורי שדה הגיע למקום וסקר סקירה קצרה אודות לשינויים שנעשו במחסן בעקבות דרישות הבד”ץ – “שלושה חודשים לפני שנת השמיטה כבר התחלנו בהיערכות מעשית בשטח המחסן, בודדנו את מחסן 41 (מחסן בד”ץ שארית ישראל) והנתיבים המובילים אליו. משאיות של סחורה המיועדת לבד”ץ “שארית ישראל” מגיעות לשטח המבודד הזה, הסחורה נשקלת ועוברת במסלול מגודר עד לשורת מדפים המגודרים לאורך ולגובה המחסן המונע כל ניסיון או טעות להכנסת סחורה לא מבוקרת”.

בנוסף, “במספונים של החברה, חסמנו את הסחורה בצורה כזו, שרק סחורה המאושרת על ידי הבד”ץ יכולה להיקלט – למשל סחורה שתגיע מהערבה הצפונית לא תגיב לסריקת הברקוד, הוא חסום במערכת וללא סריקה הפועלים אינם יכולים לקלוט את הסחורה ולהכניסה למחסן ולמדפים”.

חברי הבד”ץ לא הסתפקו בהצהרות, וביקשו לבדוק בעצמם כיצד פועל המסופון. הם שמחו לגלות כי אכן המערכת עובדת בצורה הרמטית כחותם על גבי חותם, בנוסף לגבולות הפיזיים שהותקנו סביב מחסני הסחורה של בד”ץ “שארית ישראל”.

ניתן היה להבחין בהבדלים רבים בטיפול של הפירות והירקות בין שאר חלקי המחסן לבין מחסן 41 בו מאוחסנת הסחורה בפיקוח בד”ץ “שארית ישראל”. בעוד משטחים יוצאים מהמחסן קשורים בלבד, הסחורה של הבד”ץ יוצאת עטופה בניילון נצמד עבה שעוטף בכמה שכבות כל משטח, ובנוסף ניילון ממותג עם ברקוד מיוחד עוטף אותו ככובע מלמעלה.

על הניילון ניתן לראות מספרים, אך הם אינם תואמים לכאורה לשום מספר הנוגע לחודש או למספר המחסן. המשגיח מסביר כי המספר 2490 מרמז על בד”ץ – “שארית ישראל” והמספר הנוסף 5782 על שנה זו – שנת השמיטה תשפ”ב. ולא זו בלבד, אלא סרטי ההדבקה ממותגים גם הם עם מיספור ייחודי – 34195 המרמז על ‘שמיטה’. סדרת טריקים נוספים מגלה המשגיח הוותיק שמשלים כבר 30 שנות עבודה בתחום הכשרות וזו השמיטה השלישית שלו תחת כשרותה המהודרת של בד”ץ “שארית ישראל”, אך מחששות שונים הדברים לא יובאו מעל במה זו.

לאחר שחברי הבד”ץ הרבנים הגאונים שליט”א והמפקחים סיימו לקיים סיור מעשי בשטח המחסן והביעו שביעות רצונם מגדרי השמירה על הכשרות, נפנו למושב בי”ד מיוחד במרומי “מגדל הפיקוח” על מחסן הפירות והירקות.

~^~

על סדר יומה של הישיבה המיוחדת עמדו מספר נושאים המקיפים את דרכי ההשגחה בפיקוח במאות המחסנים והחנויות שבכשרות בד”ץ “שארית ישראל” בשנת השמיטה וכללי ההנהגה בשנת השבע ובקדושת פירות השביעית, לצד קביעת רף מחירים ב”אוצר בית דין”.

בפתח ישיבת הבד”ץ הועלה זכרו של רבינו מרן ה’חזון אי”ש’ זצוק”ל, כאשר משנתו הטהורה עליה עמל בחיזוק גדרי השמיטה משמשים כאבן יסוד בהתנהלות בד”ץ “שארית ישראל” הנוהג על פי פסיקותיו והוראותיו בענייני כשרות בכלל ושנת השמיטה בפרט שרבו הלכותיה ופרטיה, ודעת מרן זצוק”ל סלל דרך ונתיב לבני התורה הסומכים על כשרותה המהודרת של הבד”ץ ומאכלים הנושאים את חותמה עולים של שולחן מלכים.

לאחר שהועלה על נס יסודות פסיקותיו של מרנא החזון איש זי”ע וחודדו נהלי הכשרות שעל ידי בד”ץ “שארית ישראל” באופן כללי ובפרט בשנת השבע, נפנו חברי הבד”ץ הרבנים הגאונים שליט”א לדון בשורת נושאים העומדים על הפרק להעמדת דת הכשרות על תילה.

צוות מפקחי הבד”ץ סקר את פעילות הפיקוח והאכיפה של מפקחי הכשרות בשדות ברחבי הארץ ובשטחי הגדה (הרשות הפלשתינית) וכן ברצועת עזה. המפקחים הציגו בפני חברי הבד”ץ את מערך המצלמות והאמצעים הטכנולוגיים המסייעים בעבודת הפיקוח במקומות מסוכנים, כאשר הפיקוח ההדוק באמצעים מתקדמים מסייע במניעת מכשלות.

בכל ערב מתקבל דו”ח על מצב שינוע הסחורה מהמחסנים מכל רחבי הארץ, כאשר כל משלוח מפוקח בכל שלב מרגע שיוצא מהקטיף ועד שמגיע למחסנים ועובר לחנויות. דבר זה נעשה באמצעות אפליקציה מיוחדת שבה מציינים המפקחים והמשגיחים לפי צבעים את שלבי העברת הסחורה וממיינים אותם.

הסחורה העיקרית המגיעה מהרצועה היא: חצילים, עגבניות, מלפפון, וקישואים. משגיח מטעם הבד”ץ עומד בכל יום בשערי המעבר, וברגע שהמשאית עם הסחורה מגיעה לשטח ישראל, המשגיח עולה לבדוק את תוכנה וחותם על המשלוח. לדבריו, במידה והמשאית תתקדם מחוץ לשטח המעבר ללא אישור המשגיח, הסחורה תפסל. מכאן ממשיכה המשאית עד למחסן ביכורי שדה שבקרית מלאכי כשמרחק הנסיעה מהמעבר עד למחסן הוא כמחצית השעה.

המפקח הרב בורנשטיין המשיך לפרט אודות קשיי חבלי הלידה של שנת השמיטה מול הגורמים המסחריים, והטמעת נהלי הכשרות המיוחדים והייחודיים ל”שארית ישראל” הנסמכת על פסקי מרנן ורבנן גדולי ישראל זצוק”ל, בראשם מרנא החזו”א זצוק”ל ומרן הגרי”ש אלישיב זצוק”ל, אודות לגבולות הארץ ותחימת אזורי גידול כמו הערבה הצפונית, שלהוראת מרן הגרי”ש זצוק”ל אינו משווק לחנויות “שארית ישראל”.

לאחר מספר שעות ננעלה הישיבה בתחושת סיפוק בקרב חברי הבד”ץ הרבנים הגאונים שליט”א, אשר ציינו כי יש על מה לסמוך ויאכלו ענווים וישבעו ולא פלא כי ציבור בני התורה ובראשם מרנן ורבנן עיני העדה גדולי ומאורי הדור שליט”א מעלים על שולחן מלכים מכשרות בד”ץ “שארית ישראל”.

מעונינים להצטרף לגלאט!

הצטרף לניוזלטר ‘גלאט’ – מדריך הכשרות החודשי מבד”ץ “שארית ישראל” במתכונת דיגיטלית ישירות אליכם למייל