מחלקת פיקוח שעטנז מתרחבת ותעניק מעתה פיקוח מיוחד על ייצור מזרנים

בשורה משמחת לציבור מדקדקי ההלכה: לאור המכשולות הקיימות בנושא השעטנז, ומקרים שאירעו בעת האחרונה ואשר הגיעו לידיעת הציבור, מרחיבה מחלקת פיקוח שעטנז שע”י בד”ץ שארית ישראל את פעילותה בימים אלו, ופועלת על מנת לאפשר לציבור בני התורה לרכוש מוצרים בהם קיים חשש שעטנז, כשלראשונה יתקיים פיקוח זה על מזרנים!

הפיקוח ההלכתי המוקפד יתקיים לכל אורך תהליך הייצור, כאשר אישור הכשרות יינתן רק לאחר וודאות כי אין כלל חשש בהרכבי הבדים, וכי הם עומדים בכל הדרישות ההלכתיות.

בשנים האחרונות, בעקבות מקרים רבים בהם נתגלה חשש שעטנז, גברה הדרישה הציבורית להקמת גוף האמון על דקדוק ההלכה, שיפקח על מפעלי ייצור מוצרי הבד, ויוודא כי בתהליך הייצור לא מתערבבים סוגי בדים אחרים, המהווים בעיה הלכתית. בד”ץ שארית ישראל, כגוף כשרות שהוקם על ידי מרנן ורבנן זצוק”ל ושיבלט”א, רואה לעצמו חובה לאפשר לציבור המדקדקין בהלכה החפץ לרכוש מוצרים ללא חשש שעטנז. בשל כך מעניק הבד”ץ פיקוח הלכתי וחותמת כשרות גם בתחום זה, בהנחייתם של חברי הבד”צ שליט”א העומדים על משמר הכשרות, ובאמצעות מפקחי הכשרות של המחלקה, העושים לילות כימים על משמר הכשרות. כעת, הפיקוח שהיה עד עתה בחליפות ובפריטי לבוש אחרים, התרחב אף להרכב הבדים מהם מייצרים מזרנים והוענקה תעודת כשרות מחשש שעטנז למותג המזרנים ‘סילי’, כשבימים אלו נבחנים מוצרים נוספים.

יצוין, כי בשנה האחרונה, כחלק מהתופעות העולמיות שהביא עמו נגיף הקורונה, נוצר מחסור חמור בחומרי גלם במפעלים רבים בעולם, ובעקבות כך בקווי ייצור רבים החלו להשתמש במרכיבים נוספים, דבר אשר מהווה מכשול חמור בנושא השעטנז. בבדיקה שהתקיימה בשנה האחרונה על ידי צוות המפקחים של המחלקה לפיקוח שעטנז במפעלים רבים ברחבי העולם, התברר כי מפעלים רבים נאלצו לשנות ממה שהיה נהוג עד עתה, בעקבות עליית המחירים והמחסור בבדים מסוימים, ובשכך קיים חשש חמור ממכשול בנושא השעטנז.

במחלקת פיקוח שעטנז מבית בד”ץ שארית ישראל, נכנסו לעובי הקורה בכדי לעמוד מקרוב אחר פעולות הייצור ולאשר כי הן עומדות בכל דרישות ההלכה. על מנת לוודא את טיב הכשרות, יוצאים מפקחי מחלקת פיקוח שעטנז למפעלים בארץ ובחו”ל, בכדי לעמוד מקרוב אחר כלל תהליך הייצור במפעל, משלב עיבוד הבדים, ועד שלב הייצור הסופי. בדיקות הכשרות מתבצעות במעבדות משוכללות ובאמצעים טכנולוגיים, המאפשרים לדעת את הרכב הבד ולוודא כי הוא עומד בדרישות ההלכה. לאחר שנבחנו מכלול הסוגיות, מוודאים המפקחים על ידי סדרת בדיקות כי אכן המוצר עומד בתנאי ההלכה, ומעניקים תעודת כשרות ‘ללא חשש שעטנז’.

בעת האחרונה, בעקבות הדרישה הציבורית, החליטו רבני הבד”ץ לבחון מתן כשרות במוצרים נוספים בהם קיים חשש, והתבצעו בדיקות במספר מפעלים, שבחלקם נתגלה כי עומדים בכל דרישות ההלכה. בעקבות כך, הוענקה בעת האחרונה תעודת כשרות מחשש שעטנז למותג המזרנים ‘סילי’, כאשר מפקחי הבד”ץ בדקו את כלל מרכיבי הבדים, חומרי הגלם ותהליך הייצור, על מנת לוודא כי הבדים הינם מחומר סינטטי וללא ערבוב של הרכבי בד נוספים. אישור הכשרות למזרנים, התווסף למותג החליפות ‘בגיר’ העומד מזה מספר שנים תחת הפיקוח של המחלקה לפיקוח שעטנז, כשבתקופה זו דנים בבד”ץ שארית ישראל על מתן כשרות על מוצרים נוספים, על מנת לוודא כי הם אינם בחשש שעטנז.

בבד”ץ שארית ישראל קוראים לציבור המדקדקין בהלכה, שלא לסמוך אחר הבטחות שווא ואישורים שאינם מפוקחים, ולבדוק על כל פריט ופריט אם מופיעה בו תווית חותם ‘בד”ץ שארית ישראל’.

מעונינים להצטרף לגלאט!

הצטרף לניוזלטר ‘גלאט’ – מדריך הכשרות החודשי מבד”ץ “שארית ישראל” במתכונת דיגיטלית ישירות אליכם למייל